Ola

Instruktorka kitesurfingu , narciarstwa i snowboardu

Zanzibar

Wyspa Zanzibar położona jest u wschodnich wybrzeży Tanzanii na Oceanie Indyjskim. Rajskie widoki śnieżnobiałych plaż i błękitnej wody przyciągają turystów z całego świata, w tym żądnych wrażeń kitesurferów.

Zanzibar, Paje
Zanzibar, Paje

Wiatr:

Monsun południowy wieje w okresie od czerwca do września, gdy panuje tu zima. Siła wiatru wynosi od 15 do 22 węzłów, temperatury powietrza waha się wtedy w granicach 27-29 st., a wody 25-26 st.
Monsun północny wieje w okresie letnim od grudnia do marca, a siła wiatru wynosi od 12-18 węzłów. Temperatura powietrza wynosi wtedy 31-32 st., a wody 27-28 st. Pozostałe miesiące to pory deszczowe

Spoty:
Mekka kitesurfingu to miejscowość Paje na wschodnim wybrzeżu wyspy. Drugą z kolei miejscowością, w której można pływać na kajcie jest Jambiani, położone na południe od Paje.

W Paje w czasie niskiego stanu wody tworzy się prawie dwukilometrowa laguna otoczona rafą koralową, z płaską wodą sięgającą od kolan do pasa (w zależności od pływów). Stan ten trwa około 4-6h, później w szybkim tempie woda wraca do laguny.

Wysoki stan wody to poziom około 2-3m głębokości, akwen staje się zafalowany, z tak zwanym czopem, plaża robi się wąska na 5-10m, a rafa chowa się na bezpieczną głębokość.

Przy plażach można znaleźć hotelowe prysznice ze słodką wodą.

Zanzibar, Paje
Zanzibar, Paje

Zagrożenia:

Wpływająca i wypływająca z laguny woda, której ruch powodują pływy, tworzy dość wartki nurt. W przypadku nałożenia ruchu wody na kierunek wiatru bardzo trudne może być ostrzenie. Należy mieć to na uwadze i w takim przypadku przygotować sobie większą deskę.

Jeżowce wplątane w glony przy odpływie to nie rzadkość. Nie trzeba pływać w butach, ale wchodząc do wody i startując latawiec z plaży należy uważać i nie stawać na nic poza piaskiem. W przypadku osób uczących się buty są konieczne. Nawet na piaszczystym dnie laguny raz na jakiś czas są małe jeżowce, jak również na resztkach starej rafy. Rzadko, ale zdarzają się niebieskie meduzy z parzydełkiem dryfującym na powierzchni wody, w krystalicznie czystej wodzie laguny są łatwe do zauważenia, ciężej je dostrzec w strefie przybrzegowej gdzie woda jest nieco mętna.

Zalety:
Płaska, ciepła woda przy niskim stanie, równy wiatr ze stałego kierunku, piaszczyste dno w obrębie laguny. Większość czasu pływa się w szortach i lycrze, w porze zimowej (czerwiec-wrzesień) zdarzają się dni w których może przydać się cienka, krótka pianka.

Zanzibar, Paje
Zanzibar, Paje

Dolot:
Korzystne połączenia na Zanzibar można znaleźć z Berlina Tegel w cenie nawet 2000 zł w dwie strony z przesiadkami. Nieco droższe, ale nadal korzystne są połączenia z Warszawy. Lotnisko na Zanzibarze jest po zachodniej stronie wyspy w mieście Stone Town. Stamtąd na wschodnią część wyspy najlepiej jest dostać się taksówką za około 30 USD. Do wyboru mamy też lokalny środek transportu dala-dala za 2USD.

Wioska w Paje, Zanzibar
Wioska w Paje, Zanzibar

Zakwaterowanie:
Do wyboru jest szereg hoteli i domków na plaży, w bardzo dużym rozstrzale cenowym. Trzeba się jednak nastawić na życie bez luksusów, mimo wysokich cen nieraz w pokoju zastać można jedynie wiatrak i okna bez szyb. Jeśli nastawimy się na zderzenie z biedną Afryką to nie będziemy później zaskoczeni.

Paje, Zanzibar
Paje, Zanzibar

Lokalne zwyczaje:
Zanzibar to arabska wyspa, dlatego kobietom zaleca się zakrywanie ramion i nóg poza miejscami typowo turystycznymi, szczególnie w Stone Town. Nie istnieją supermarkety, dlatego większe zakupy zaleca się zrobić w mieście po wylądowaniu. Na miejscu są jedynie malutkie lokalne sklepiki oferujące warzywa, owoce i najpotrzebniejsze produkty oraz sklep z alkoholami. Nie dostaniemy nigdzie mięsa ani nabiału. Najbardziej opłaca się płacić w lokalnej walucie – szyling tanzański, ale w wielu miejscach przyjmują również płatność w dolarach amerykańskich.

Zdrowie:
Zdarza się, że po wylądowaniu sprawdzają przylatującym żółte książeczki (niezależnie skąd się leci). Ważne szczepienia to żółta febra, dur brzuszny, WZW A + B i tężec. Na wyspie zagrożenie zarażenia malarią jest znikome, zażywanie środków przeciwmalarycznych nie jest wskazane. Wystarczą zwykłe repelenty na komary i spanie pod moskitierą.

Szkółki:
W Paje są dwie polskie szkółki kitesurfingowe oraz kilka zagranicznych i lokalnych.

Masajskie tańce
Masajskie tańce

Inne atrakcje na wyspie:
Bardzo blisko od Paje, w Jambiani, jest jaskinia z lazurową słodką wodą, wejście jest płatne około 20zł, ale zdecydowanie warte. Podobno cała kwota jest przeznaczana na doinwestowanie lokalnej szkoły.
Można również wybrać się na Prison Island tuż przy Stone Town i zwiedzić rezerwat żółwi lądowych z możliwością karmienia ich.
Na południu wyspy w Kizimkazi o świcie można wyruszyć lokalną łódką na pływanie z delfinami w ich naturalnym środowisku. Jeśli wypłynie się odpowiednio wcześnie, to szanse na spotkanie ich są całkiem spore.
Zanzibar to wyspa przypraw. Na wyspie jest kilka różnych plantacji, które można zwiedzić i kupić lokalne przyprawy. Jednak z własnego doświadczenia nie polecam robienia dużych zapasów. Przyprawy kupione zarówno na plantacjach jak i w miastach są niestety bardzo zwietrzałe i nie przypominają tego, co jest napisane na opakowaniu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*