Tylko 3 godziny drogi ze stolicy
Autor: Artur Milarski


Zalew Wiślany to rozległy akwen oddzielony od Bałtyku mierzeją. Ze względu na niewielką głębokość jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc do nauki kitesurfingu w Polsce. W południowej części zalewu znajdują się spoty w Nowej Pasłęce i Kadynach. W północnej części Mierzei Wiślanej zlokalizowana jest Krynica Morska, będąca znakomitą alternatywą dla popularnych spotów na Helu.
Spoty na Zalewie Wiślanym mieszczą się na naturalnych plażach, są ogólnodostępne i nie prowadzą ich szkółki czy inne organizacje. Można z nich swobodnie korzystać. Popularne miejsca (z możliwością dojazdu) od strony Zalewu Wiślanego to: plaża na wysokości ul. Rybackiej 6, spot w Marinie Jachtowej (w tym roku niestety nieczynny ze względu na budowę wałów przeciwpowodziowych) i plaża na wysokości ul. Wodnej 10.
Spot od ul. Rybackiej znajduje się przy Centrum Sportowo-Rekreacyjnym, miejscu idealnym do wypoczynku dla całych rodzin, z ogólnodostępną infrastrukturą sanitarną i przede wszystkim bezpłatnym parkingiem! Z kolei w marinie jachtowej jest pełna infrastruktura sanitarna dla żeglarzy, dostępna za opłatą.


W Krynicy możemy pływać przy wszystkich kierunkach wiatru. Jeśli nie wchodzi kierunek na zalew, zawsze możemy się przenieść na plażę morską. W samej gminie znajduje się 25 km szerokich plaż z możliwością dojazdu. Pozwala to znaleźć spokojne, bezpieczne miejsca, oddalone od popularnych miejskich kąpielisk.
UWAGA. Należy pamiętać, że stojąc na plaży w krynicy i patrząc na wprost w morze, wyznaczamy kierunek północno-zachodni, a nie jak zazwyczaj na wybrzeżu północ lub północny wschód na Helu.
Woda w zalewie jest zazwyczaj o kilka stopni cieplejsza niż w morzu. Dno przy plażach jest piaszczyste. W odległości od 50 do 100 m od brzegu woda nie przekracza głębokości 160 cm. Musimy pamiętać, że przy trzcinach wcale nie musi być płytko i możemy poczuć pod stopami muł, dlatego woda nie jest idealnie przejrzysta. Przy silniejszym wietrze wyczuwalne jest falowanie, ale to z kolei zapobiega zakwitom wody i tzw. glonieniu. Nie trzeba się więc obawiać o czystość i zapach pianki po sesji w wodzie na zalewie. Zbiornik jest eksploatowany przez rybaków, więc nietrudno o zastawione sieci. Na szczęście są oznakowane i dobrze widoczne.


W Krynicy Morskiej działają stacjonarne szkółki windsurfingu. Na kursy kite’a można się umówić indywidualnie z instruktorami Klubu Sportowego Power Zone, zapewniają oni też rescue na Zalewie Wiślanym po wcześniejszym uzgodnieniu. W klubie można też uzyskać bieżące informacje o warunkach i porady, jak najlepiej przygotować się na spot. Na wodzie panuje prawie rodzinna atmosfera, bo Krynica ma swoich koneserów, którzy często tu zaglądają, więc praktycznie wszyscy się znają.
Spoty na Zalewie Wiślanym sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą. Zimą, gdy akwen zamarza, tworzą się rewelacyjne warunki do snowkite’a. Z zalewu robi się płaska tafla o powierzchni ponad 300 km2, z dobrym dojazdem i zejściem od plaży przy ul. Rybackiej. Corocznie odbywają się tu amatorskie zawody „Weekend na lodzie”. Szczegóły i fotorelacje można znaleźć na www.weekendnalodzie.pl.

Dzięki dogodnemu dojazdowi ze wschodniej i centralnej Polski oraz dużej bazie noclegowej
Krynica Morska jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Podróż z Warszawy zabiera mniej niż 3 godziny i można tu znaleźć noclegi o zróżnicowanym standardzie i cenach: pola namiotowe i campingi, prywatne kwatery i pensjonaty czy wysokiej klasy hotele. Przed rezerwacją warto uzgodnić z właścicielem obiektu dostępne udogodnienia, jak miejsce do wypłukania czy suszenia latawca lub pianki. Podobnie jest z bazą gastronomiczną – każdy znajdzie coś dla siebie. Jako ukoronowanie dnia polecamy kolację o zachodzie słońca w restauracjach mieszczących się na plaży.
Atrakcje turystyczne
A co można tu robić, gdy nie wieje? Mierzeja Wiślana jest ważnym punktem na trasie europejskich wędrówek ptaków oraz unikatową ostoją lęgową wielu ptaków wodno-błotnych. Krynica Morska to kurort tętniący życiem. Ma 25 km szerokich, piaszczystych plaż, wzdłuż których biegnie ścieżka rowerowa. Odcinek Krynica – Piaski to ponad 12 km szutrowej, szerokiej leśnej ścieżki, którą dojeżdża się praktycznie do samej granicy . Tutejsze ścieżki rowerowe należą do szlaku Pomorskich Tras Rowerowych i łączą się z Wyspą Sobieszewską oraz Trójmiastem.
W Krynicy znajduje się też centrum sportowo-rekreacyjne, w którym nieodpłatnie można korzystać z nowoczesnej infrastruktury sportowej: dwóch kortów tenisowych, boiska wielofunkcyjnego, work-outu, pump trucka, dwóch placów zabaw dla dzieci, trampoliny, zewnętrznej siłowni oraz wiaty grillowej i placu na ognisko czy miejsca do gier planszowych. Plac jest ogrodzony, z parkingiem i sanitariatami.