Ola

Instruktorka kitesurfingu , narciarstwa i snowboardu

Sotavento Fuerteventura oczami kitesurfera

Stosunkowo niedaleko od Europy leżą Wyspy Kanaryjskie. W czasie wakacji, a także poza nimi mogą to być doskonałe spoty dla zaawansowanych kitesurferów, ale również osób chcących się nauczyć kitesurfingu.

Sotavento

Sotavento to plaża usytuowana w południowej części wyspy Fuertaventura na wschodnim wybrzeżu około 5km od centrum miasteczka Costa Calma. Przy samym spocie znajduje się jeden hotel, do którego należą bazy windsurfingowa i kitesurfingowa. Duża baza noclegowa znajduje się w samym miasteczku.

Sezony, wiatr i woda

Na kitesurfing na wyspę można się wybrać w dowolnym okresie, ale najlepsze warunki poanują tu w sezonie wakacyjnym na plaży Sotavento.

Statystyki

Według statystyk Windguru to właśnie lipiec i sierpień są najbardziej wietrznymi miesiącami z wiatrem powyżej 4 Bft (11 węzłów) przez 90-95% miesiąca. W kolejnych miesiącach kitesurfingowe warunki wiatrowe utrzymują się przez 40-80% czasu.

Siła wiatru i kierunek

Prognozy, a rzeczywistość niejednokrotnie się różnią. Szczególnie dotyczy to mocy wiatru. Na plaży Sotavento do standardowej prognozy kilka węzłów dorzuca wiatr termiczny.

Przez okres wakacyjny głównie przeważa bardzo szkwalisty wiatr z północy o sile 15-40 węzłów. Należy jednak pamiętać, że szkwaliste warunki na Fuercie to coś zupełnie innego niż w Polsce. Poolskieszkwały to bardzo równy wiatr na Fuercie. Przez resztę roku warunki wiatrowe są mniej stałe, wiatr wieje z północy, wschodu i zachodu z siłą 10-25 węzłów.

Zdecydowaną większość czasu na spocie Sotavento wieje side-off-shore i off-shore (sotavento z hiszp. „zawietrzna”). Wyspa jest bardzo górzysta i pomimo, że jest to najwęższa część wyspy, wiatr dopiero po pokonaniu kilku solidnych górek wpada na plażę.

Woda

Woda jest umiarkowanie zimna, jak na ocean przystało. Wrażenie chłodu potęguje silny wiatr, do tego często można poczuć zacinający piasek. Tutaj przyda się długa pianka: 3/2mm latem i do 5/4mm zimą.

Bezwietrzny dzień na Sotavento, Fuertaventura
Bezwietrzny dzień na Sotavento, Fuertaventura

 

Poziom trudności

Ze względu na wiatr od brzegu i głęboką wodę spot należy do trudnych, szczególnie dla osób początkujących. Szkwały wiatru dochodzą do 50 węzłów, a przy przypływie fale mogą sięgać 2 metrów.

Laguna

Owszem jest, ale tylko w czasie największych różnic pływów w miesiącu, czyli kiedy księżyc jest w pełni lub w nowiu i tylko przez parę godzin w ciągu dnia. Gdy pływy są mniejsze, laguna nie wypełnia się wodą wcale lub tylko na kilka centymetrów. Najprościej jest posługiwać się kalendarzem laguny przygotowanym przez lokalną bazę. Podana głębokość laguny jest maksymalną wartością, którą osiąga dokładnie o godzinie maksymalnego przypływu. Wcześniej i później poziom ten jest niższy, dlatego należy samemu oszacować, od której godziny można się spodziewać bezpiecznego poziomu wody. Oczywiście nie cała laguna jest jednakowo głęboka, bywają fragmenty zarówno płytsze jak i głębsze.

Wiatr ze względu na swój kierunek jest bardzo nierówny (a nawet bardziej niż na oceanie), ale na pewno możemy spodziewać się mniejszych fal niż na otwartym akwenie. W szczycie sezonu nie ma tutaj tak wielkiego tłoku, jaki można spotkać na innych popularnych spotach w Europie.

Tabela pływów w lagunie Sotavento, Fuertaventura
Tabela pływów w lagunie Sotavento, Fuertaventura

Ocean:

W czasie, gdy nie ma dostatecznej ilości wody w lagunie, pływa się w oceanie. Przy odpływie fale są mniejsze, przy przypływie znacznie większe. Wielkość fal zależy również od fazy księżyca, tym samym różnicy pływów. Bywają fale tak mocne, że uniemożliwiają naukę, lub pływanie lżejszym, mniej zaawansowanym osobom.

Spot jest podzielony na trzy części, patrząc na ocean po lewej strefa windsurfingu, na wprost kąpielisko, a po prawej strefa kitesurfingu. Nad wszystkim czuwa wieża z ratownikami, w razie potrzeby odpłatnie udzielającymi pomocy na skuterach wodnych. Spot rozciąga się od wieży w kierunku południa, dlatego nawet w szczycie sezonu nie jest on wyjątkowo zatłoczony.

Wietrzny dzień na Sotavento, Fuertaventura
Wietrzny dzień na Sotavento, Fuertaventura

Jakie zabrać latawce

Dla lżejszych osób nawet od 3m2 do 12m2 w sezonie letnim, przykładowo przy 90kg w zakresie 5-9m2. Zimą mogą się przydać latawce większych rozmiarów.

Nauka kietsurfingu

Proces nauki jest znacznie dłuższy i trudniejszy, niż na przykład w Polsce z powodu fal i nierównego mocnego wiatru . Natomiast gwarancja wiatru w sezonie letnim pozwala na znacznie dłuższe szkolenie.

Dolot

Siatki połączeń linii lotniczych dość często ulegają zmianie. Z Polski można dolecieć Ryanair’em, Wizzairem, ale warto też sprawdzić oferty biur podróży sprzedających miejsca na loty czarterowe lub kupić bezpośrednio przez stronę Enter Air lub Smartwings. Z lotniska do Costa Calmy dojechać można lokalnym autobusem numer 10 (rozkład jazdy https://tiadhe.com/en/our-routes/) lub z lotniska do miasta Puerto del Rosario i stamtąd autobusem numer 1. Bilet można kupić u kierowcy.

Nocleg

Na samym spocie jest tylko jeden, ale ogromny hotel. Dużo większy wybór noclegów zróżnicowanych cenowo znajdziemy w pobliskim miasteczku Costa Calma. Jeśli jesteśmy klientem bazy windsurfingowej lub kitesurfingowej, mamy wówczas możliwość korzystania z shuttle busów, które odbierają klientów z wyznaczonego miejsca i dowożą na spot. Dojazd z miasteczka taksówką to koszt około 7 euro. Najwygodniej natomiast jest poruszać się wynajętym autem.

Costa Calma, Fuertaventura
Costa Calma, Fuertaventura

Wynajem auta

Niewątpliwie najlepszym sposobem na poruszanie się po wyspie jest wynajem auta. Jedynym minusem jest duża liczba szutrowych dróg na wyspie, na których nie obowiązuje ubezpieczenie, więc jedziemy na własne ryzyko. Niestety, w wiele pięknych miejsc na wyspie nie dostaniemy się transportem publicznym. Najkorzystniejsze oferty wynajmu aut są na lotnisku. Zdecydowanym faworytem wśród podróżujących i mieszkających tam osób jest wypożyczania AutoReisen. Wystarczy posiadać kartę debetową z nazwiskiem kierowcy. Firma nie pobiera żadnych kaucji oraz nie blokuje środków na koncie, a zgłoszenie drugiego kierowcy jest w cenie wynajmu.

Jedzenie

Poza specjałami kuchni hiszpańskiej, śródziemnomorskiej, w miasteczku można zjeść jedną z najlepszych pizz, jekie kiedykolwiek jedliśmy, robioną przez Włochów (L’Aperipizza Costa Calma oraz Ristorante Pizzeria L’Italiano).

Atrakcje

W czasie wakacji, na przełomie lipca i sierpnia, co roku odbywa się przystanek World Cup’u. Można tu podziwiać światową czołówkę, a wieczorem posłuchać muzyki na żywo i bawić się do białego rana na legendarnych imprezach.

Zawody kitesurfingowe, Fuertaventura
Zawody kitesurfingowe, Fuertaventura

W bezwietrzne dni, choć takich tu mało, warto wybrać się na drugą stronę wyspy na surfing do La Pared. Dziesięć kilometrów, 15 minut drogi z Costa Calmy, a czeka nas zupełnie inny krajobraz. Na miejscu, w miasteczku znajdziemy wypożyczalnię desek i szkółki. Na spot schodzi się dość długimi schodami lub kamienisto-piaszczystym zboczem. Trzeba uważać na pływy, ponieważ przypływ potrafi zabrać całą plażę. Warto zostać po tej stronie wyspy do pięknego zachodu słońca.

Surfing w La Pared o zachodzie słońca
Surfing w La Pared o zachodzie słońca

 

La Pared, zachodnia strona wyspy
La Pared, zachodnia strona wyspy
Plaża w La Pared przy odpływie
Plaża w La Pared przy odpływie

 

Jak się nastawić, żeby się dobrze bawić:Dla niejednej osoby średniozaawansowanej bądź nie pływającej wcześniej w takich warunkach oceanicznych to miejsce może być wyzwaniem. Nie oznacza to, że miejsce nie nadaje się do pływania i nauki. Jeśli pojedziemy tam z odpowiednim nastawieniem to możemy wyjechać z tak zwanym bananem na twarzy. Spot jest piękny, bardzo międzynarodowy i niezurbanizowany.

Centralna część wyspy Fuertaventura
Centralna część wyspy Fuertaventura

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*