Niedaleko polskiej granicy (60 km w linii prostej) leży największa wyspa Pomorza – Rugia. Poprzecinana licznymi zatokami, z których wiele nadaje się do uprawiania kitesurfingu, idealnie nadaje się zarówno do uprawiania sportu jak i wypoczynku. Z Polski można dojechać do samej wyspy korzystając z autostrad, a następnie mostem przekroczyć cieśninę Stralsund.

Rugia, największa wyspa Pomorza idealnie nadaje się kitesurfingu
Rugia, największa wyspa Pomorza idealnie nadaje się kitesurfingu

Baza, kempingowa, hotelowa i gastronomiczna jest bardzo dobrze zorganizowana. Na wyspie znajduje się wiele hoteli, pensjonatów, campingów i placów postojowych. Warunki wiatrowe są niemal identyczne, jak na polskim pomorzu zachodnim. Warunki termiczne umożliwiają komfortowe uprawienie sportów wodnych od maja do października, a wybór spotów zależy od kierunku wiatru i umiejętności kitesurferów. Są tu zarówno płycizny, jak również miejsca głębsze, gdzie można popływać na falach.

Spoty

Przy zachodnich kierunkach wiatrów dla początkujących najlepsze są spoty w Suhrendorf i Wiek, które charakteryzują się płaską wodą. W Thiessow na wschodzie wyspy występuje małe i średnie zafalowanie, a w Dranske bywają przy tym kierunku warunki wave.

Generalnie, jeśli poszukujemy płaskiej wody zatoka między Wiek i Dranske nadaje się do pływania przy każdym kierunku wiatru. Szerokość zatoki z zachodu na wschód wynosi około 3,5 km, zaś południkowo około 10 km. Nawet w razie awarii sprzętu wiatr zawsze zwieje nas do brzegu. Płytkość zbiornika sprawia, że nawet przy wiatrach powyżej 20 węzłów możemy spodziewać się płaskiej wody.

Wiek na Rugii, idealne miejsce do nauki kitesurfingu
Wiek na Rugii, idealne miejsce do nauki kitesurfingu

Wiek: Spot z płaską wodą, doskonały dla początkujących. Pierwsze kilkadziesiąt metrów to dość płytka woda do kolan.

Suhrendorf: Spot podzielony jest na część dla kitesurferów, windsurferów i jachtów. Płytka woda doskonale nadaje się dla początkujących. Brzegi porośnięte są trawą. Trzeba uważać na kamienie w wodzie przy zejściu, w dalszej części dno jest piaszczyste.

Dranske na Rugii, mekka sportów wodnych
Dranske na Rugii, mekka sportów wodnych

Dranske: Spot dość płytki od brzegu, potem dalej średnio głęboki, około 3m. Na spocie pływają kitesurferzy i windsurferzy. W Dranske można właściwie pływać przy każdym kierunku wiatru.

Przy wschodnich kierunkach wiatru dobrymi spotami wave’owymi są: Neu Murkan, Lobbe i Rosengarten (o mniejszym zafalowaniu), które znajdują się na wschodzie wyspy, a także wspomniane uprzednio Dranske po stronie zachodniej, gdzie również jest mniejsze zafalowanie.

Baza noclegowa

Kemping w Thiessow na Rugii
Kemping w Thiessow na Rugii

Na Rugię najłatwiej dostać się samochodem, gdyż autostrady w Niemczech są bezpłatne. Posiadacze busów, przyczep kempingowych i kamperów znajdą bez problemu dobrze zorganizowane kempingi i place postojowe, gdzie można też rozstawiać namioty. Należy pamiętać by wybierając kemping z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji i dowiedzieć się, w jakich godzinach można wjechać na jego teren, gdyż inaczej możemy mieć problemy z noclegiem. Cena za nocleg w pensjonacie wynosi około 25 euro za dobę od osoby, więc nie odbiega zbytnio od Polski. Opłata za nocleg na placu parkingowym (stellplatz) wynosi w sezonie około 16 euro za miejsce, na kempingu trzeba zapłacić około 14 euro za kampera i 7 euro za każdą osobę. Rozstawienie namiotu kosztuje 7-10 euro. Jeśli chcemy wjechać samochodem na kemping, by popływać na pobliskim spocie i odjechać przed wieczorem, musimy uiścić opłatę około 5 euro.

Jedzenie
Jeśli chcecie się żywić w lokalnych restauracjach, to ceny są nieco wyższe niż w Polsce. Przykładowo pizza kosztuje około 7 euro, spaghetti około 9 euro, a potrawy mięsne już prawie 20 euro.

Casa Atlantis, restauracja i szkoła kite (Rugia)
Casa Atlantis, restauracja i szkoła kite (Rugia)

 

Szkolenia kite
Ceny szkoleń kite są niestety wyższe niż w Polsce . Przykładowo pierwszy dzień szkolenia dla osoby absolutnie początkującej kosztuje ok 120 EUR, drugi dzień ok 100, a kolejne po 75 EUR (dane wg cennika szkoły Casa Atlantis). Polscy instruktorzy to rzadkość, ale szkolenia w języku angielskim są możliwe. Niektóre szkoły mają własne spoty na wyłączność, co podwyższa komfort zajęć na wodzie.

Zatoka Klein Zicker koło miejscowości Baabe na Rugi
Zatoka Klein Zicker koło miejscowości Baabe na Rugi

Rugia oferuje też wiele atrakcji i innych aktywności. Jest mnóstwo dróg rowerowych , kortów tenisowych, parków wakeboard( Cable Rugen Zirkow ), a także możliwość odbycia rejsów jachtami.

Autor: Grzegorz Jodłowski

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*