Niedaleko polskiej granicy (60 km w linii prostej) leży największa wyspa Pomorza – Rugia. Poprzecinana licznymi zatokami, z których wiele nadaje się do uprawiania kitesurfingu, idealnie nadaje się zarówno do uprawiania sportu jak i wypoczynku. Z Polski można dojechać do samej wyspy korzystając z autostrad, a następnie mostem przekroczyć cieśninę Stralsund.

Baza, kempingowa, hotelowa i gastronomiczna jest bardzo dobrze zorganizowana. Na wyspie znajduje się wiele hoteli, pensjonatów, campingów i placów postojowych. Warunki wiatrowe są niemal identyczne, jak na polskim pomorzu zachodnim. Warunki termiczne umożliwiają komfortowe uprawienie sportów wodnych od maja do października, a wybór spotów zależy od kierunku wiatru i umiejętności kitesurferów. Są tu zarówno płycizny, jak również miejsca głębsze, gdzie można popływać na falach.
Spoty
Przy zachodnich kierunkach wiatrów dla początkujących najlepsze są spoty w Suhrendorf i Wiek, które charakteryzują się płaską wodą. W Thiessow na wschodzie wyspy występuje małe i średnie zafalowanie, a w Dranske bywają przy tym kierunku warunki wave.
Generalnie, jeśli poszukujemy płaskiej wody zatoka między Wiek i Dranske nadaje się do pływania przy każdym kierunku wiatru. Szerokość zatoki z zachodu na wschód wynosi około 3,5 km, zaś południkowo około 10 km. Nawet w razie awarii sprzętu wiatr zawsze zwieje nas do brzegu. Płytkość zbiornika sprawia, że nawet przy wiatrach powyżej 20 węzłów możemy spodziewać się płaskiej wody.

Wiek: Spot z płaską wodą, doskonały dla początkujących. Pierwsze kilkadziesiąt metrów to dość płytka woda do kolan.
Suhrendorf: Spot podzielony jest na część dla kitesurferów, windsurferów i jachtów. Płytka woda doskonale nadaje się dla początkujących. Brzegi porośnięte są trawą. Trzeba uważać na kamienie w wodzie przy zejściu, w dalszej części dno jest piaszczyste.

Dranske: Spot dość płytki od brzegu, potem dalej średnio głęboki, około 3m. Na spocie pływają kitesurferzy i windsurferzy. W Dranske można właściwie pływać przy każdym kierunku wiatru.
Przy wschodnich kierunkach wiatru dobrymi spotami wave’owymi są: Neu Murkan, Lobbe i Rosengarten (o mniejszym zafalowaniu), które znajdują się na wschodzie wyspy, a także wspomniane uprzednio Dranske po stronie zachodniej, gdzie również jest mniejsze zafalowanie.
Baza noclegowa

Na Rugię najłatwiej dostać się samochodem, gdyż autostrady w Niemczech są bezpłatne. Posiadacze busów, przyczep kempingowych i kamperów znajdą bez problemu dobrze zorganizowane kempingi i place postojowe, gdzie można też rozstawiać namioty. Należy pamiętać by wybierając kemping z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji i dowiedzieć się, w jakich godzinach można wjechać na jego teren, gdyż inaczej możemy mieć problemy z noclegiem. Cena za nocleg w pensjonacie wynosi około 25 euro za dobę od osoby, więc nie odbiega zbytnio od Polski. Opłata za nocleg na placu parkingowym (stellplatz) wynosi w sezonie około 16 euro za miejsce, na kempingu trzeba zapłacić około 14 euro za kampera i 7 euro za każdą osobę. Rozstawienie namiotu kosztuje 7-10 euro. Jeśli chcemy wjechać samochodem na kemping, by popływać na pobliskim spocie i odjechać przed wieczorem, musimy uiścić opłatę około 5 euro.
Jedzenie
Jeśli chcecie się żywić w lokalnych restauracjach, to ceny są nieco wyższe niż w Polsce. Przykładowo pizza kosztuje około 7 euro, spaghetti około 9 euro, a potrawy mięsne już prawie 20 euro.

Szkolenia kite
Ceny szkoleń kite są niestety wyższe niż w Polsce . Przykładowo pierwszy dzień szkolenia dla osoby absolutnie początkującej kosztuje ok 120 EUR, drugi dzień ok 100, a kolejne po 75 EUR (dane wg cennika szkoły Casa Atlantis). Polscy instruktorzy to rzadkość, ale szkolenia w języku angielskim są możliwe. Niektóre szkoły mają własne spoty na wyłączność, co podwyższa komfort zajęć na wodzie.

Rugia oferuje też wiele atrakcji i innych aktywności. Jest mnóstwo dróg rowerowych , kortów tenisowych, parków wakeboard( Cable Rugen Zirkow ), a także możliwość odbycia rejsów jachtami.
Autor: Grzegorz Jodłowski
Extra spoty
Tylko pełno wodorostów