Warto odwiedzić Resko Przymorskie

Najpopularniejszym miejscem w Polsce do uprawiania kitesurfingu jest niewątpliwie Zatoka Pucka, jednak w pasie nadbrzeżnym Bałtyku znajduje się wiele jezior i zatok przypominających warunkami Półwysep Helski. Jednym z nich jest jezioro Resko Przymorskie, będące niegdyś zatoką morską, która została zamknięta mierzeją. Jezioro ma powierzchnię około 600 ha i głębokość od 1,5 do 2,5 m, więc doskonale się nadaje do uprawiania kitesurfingu, nawet dla początkujących. Ma wyjście na morze przez kanał, jednak przetoka przegrodzona jest mostem, co uniemożliwia wypłynięcie bezpośrednio na otwarte wody.

Resko znajduje się praktycznie na przedmieściach Kołobrzegu, około 10 km od centrum. Największymi miejscowościami turystycznymi nad jeziorem są Dźwirzyno i Rogowo. Do obu najłatwiej dostać się samochodem lub dojechać pociągiem do Kołobrzegu, a następnie autobusem.

Resko Przymorskie kitesurfing

Stanica Wodna i dostępne wokół plaże, umożliwiające start latawca, ulokowane są na wschodnim skraju jeziora, więc bywalców Helu dziwić będzie „odwrócenie” kierunków wiatru. Wiejące najczęściej wiatry zachodnie będą tu onshorami, północne zaś sideshorami. Akwen jest dość płytki i praktyczne przy każdym kierunku wiatru da się pływać, trzeba tylko odejść o brzegu odpowiednio daleko i zachowywać bezpieczną odległość. Należy też uważać na windsurferów i żeglarzy trenujących w pobliskim jachtklubie.

Plaża Stanicy Wodnej w Resku Przymorskim
Plaża Stanicy Wodnej w Resku Przymorskim

Na dużej części jeziora woda sięga do ramion i jest raczej płytka i płaska, choć przy silnych wiatrach pojawia się niewielki czop. Za sprawą połączenia z Bałtykiem przy silnych wiatrach poziom wody może się podnosić o 0,5 m, a przy długotrwałych jesiennych sztormach nawet o 1,5 m.

W lecie woda w jeziorze mocno się nagrzewa, jednak przez większość dni trzeba pływać w piance. Dno jeziora jest lekko muliste, co w niczym nie przeszkadza w pływaniu. Podobnie jak na Helu, jeśli znudzi wam się pływanie na tak zwanym flacie, możecie się przenieść na nadmorska plażę i jeśli macie umiejętności, oddać się pływaniu wave lub foil na falach. Należy jednak uważać, gdyż na dużej części plaż znajdują się drewniane falochrony. W Rogowie i Grzybowie plaże pozbawione są falochronów.

Resko Przymorskie
Resko Przymorskie

W stanicy wodnej w Dźwirzynie zlokalizowana jest szkoła kitesurfingu, w której można wypożyczyć sprzęt i ewentualnie skorzystać z rescue w razie potrzeby. Za niewielką opłatą możecie tam zostawić rzeczy osobiste w szatni i komfortowo rozłożyć latawiec. Szkoła prowadzi też kursy nauki kitesurfingu i windsurfingu.

Przy samym spocie w stanicy wodnej są bar i toalety, a także domki, które można wynająć. W odległości kilku minut pieszo, w centrum Dźwirzyna znajduje się wiele restauracji i barów, a także ośrodków wczasowych i pensjonatów.

Ośrodek Stanica Wodna nad Reskiem Przymorskim
Ośrodek Stanica Wodna nad Reskiem Przymorskim

W północno-zachodniej części jeziora, w miejscowości Rogowo ulokowany jest kemping, na którym można postawić przyczepę, wynająć domek lub przyjechać kamperem. Kemping ma sanitariaty i bezpośrednie dojście do jeziora, mieści się około 400 m od morskiej plaży.

Jeśli jesteście fanami wędkowania, Resko doskonale nadaje się do uprawiania tego hobby, gdyż wpada do niego kilka rzek, a także kanałem wpływają do niego ryby morskie. Obecność wielu ptaków drapieżnych, w tym orłów, świadczy o bogatej lokalnej faunie.

Resko Przymorskie, kitesurfing
Resko Przymorskie, kitesurfing

Ciekawostką dla fanów militariów może być fakt, że w 1945 r. jezioro służyło jako lądowisko hydroplanów i było świadkiem wypadku samolotu transportowego z ewakuowanymi niemieckimi dziećmi. Samolot do dziś leży zagrzebany głęboko w mule zbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*