Wojtek

Dziennikarz, informatyk, specjalista od marketingu. Instruktor kietsurfingu IKO Level 3, POIK, żeglarz, sternik motorowodny.

Kitesurfing w Egipcie. El Gouna.

Zima w Polsce nie rozpieszcza, jeśli więc przyjdzie Wam ochota na kitesurfing, Egipt jest doskonałym miejscem na zimową wyprawę.

Zalety:

Warunki do pływania cały rok
Bardzo dobra infrastruktura baz
Niezłe statystyki wiatrowe
Miejsca do wypoczynku i zabawy dla osób towarzyszących

Wady:
Resztki starej rafy na dnie, które mogą kaleczyć stopy

 

Lokalizacja

El Gouna znajduje się około 30 km na północ od popularnego resortu Hurghada. Prywatne miasto poprzecinane jest siecią kanałów, tworząc swego rodzaju egipską Wenecję. Spoty kitesurfingowe zlokalizowane są na północ od miasteczka. Z hoteli w El Gounie można w kilka minut dojechać na spot korzystając z lokalnych motorowych ryksz, zwanych tuktukami, płacąc za przejazd kilka złotych.

Egipt, El Gouna
Egipt, El Gouna
Lokalna komunikacja - tuktuki
Lokalna komunikacja w El Gounie- tuktuki

Połączenia z Polski

Do El Gouny najłatwiej dostać się wykupując wycieczkę w jednym z polskich biur podróży lub przelot czarterowy, a hotel załatwić na własną rękę. Oferta hoteli jest całkiem spora. Samoloty lądują w Hurghadzie, skąd hotelowe autokary dowożą gości do hoteli El Gouny. Przejazdy są na tyle tanie, że podróżując najlepiej korzystać z taksówek i tuktuków, tym bardziej że lokalni kierowcy lepiej poradzą sobie z lokalnym ruchem.

El Gouna, perfekcyjne miejsce na kitesurfing
El Gouna, perfekcyjne miejsce na kitesurfing

Woda

Spoty zlokalizowane są na brzegu Morza Czerwonego. Woda na przestrzeni pierwszych 300, 400 metrów sięga maksymalnie do piersi lub bioder. Potem robi się głębsza, co łatwo zauważyć po zmieniającym się kolorze na bardziej granatowy. Podłoże jest twarde, piaszczyste, jednak gdzieniegdzie na dnie znajdują się fragmenty starej rafy, której ostre krawędzie mogą kaleczyć stopy. Uczący się powinni używać miękkich butów windsurfingowych lub siateczkowych butów z żelowymi podeszwami. Rafa jest doskonale widoczna w czasie pływania, więc bez problemu można znaleźć fragment spotu bezpieczny do skoków i ewolucji. Woda jest dość ciepła, umożliwia pływanie przez cały rok, choć w miesiącach zimowych należy pomyśleć o piance. El Gouna jest rejonem, w którym występują pływy. Zdarza się, że w czasie odpływu woda robi się zbyt płytka do pływania i trzeba poczekać kilka godzin na lepsze warunki. Tabele pływów znajdziecie w Internecie lub bezpośrednio na spotach. Spoty podzielone są bojami na część przeznaczoną do pływania, szkoleń, i dla samodzielnych kitesurferów. Na spotach nie ma też praktycznie windsurferów.

Kiesurfing w El Gounie
Kiesurfing w El Gounie
Spot kitesurfingowy w El Gounie
Spot kitesurfingowy w El Gounie

Wiatr

El Gouna ma niezłe statystyki wiatrowe (70 procent dni wietrznych), choć jak wszędzie zdarzają się okresy bez wiatru, dlatego nie warto odkładać pływania. Przeważają wiatry północne, wiejące wzdłuż brzegu, od słabych do mocnych. Obecność gór, nagrzanej pustyni i wody sprawia, że pojawia się tu termika.

 

Bezpieczeństwo

W wietrzne dni na wodzie znajduje się kilkadziesiąt latawców, co z reguły nie stanowi problemu dla pływających. Wydzielone strefy, respektowane przez instruktorów, pomagają oddzielić uczących się od już samodzielnie pływających. Przeszkody podwodne są też dość dobrze widoczne. W ramach opłaty za korzystanie ze spotu użytkownicy mogą korzystać z infrastruktury bazy, w tym pomocy beachboyów i rescue. Na spocie jest motorówka, która zwiezie nas na brzeg, w razie gdybyśmy nie radzili sobie z powrotem. Bardzo często jest też wykorzystywana do podwożenia kursantów pod wiatr w czasie szkolenia. Kilku beach boyów bez problemy radzi sobie ze startowaniem i lądowaniem latawców. Jeśli pływacie na kilku zestawach, z reguły zabezpieczą też Wasz sprzęt pozostawiony na brzegu przed porwaniem przez wiatr. Wystająca gdzieniegdzie z dna rafa może kaleczyć stopy i ciąć piankę, więc przydadzą się boardshorty i buty.

Z rzeczy nie związanych z pływaniem, pamiętajcie by używać wody butelkowanej i gotować wodę do zębów, bo wtedy ustrzeżecie się biegunki zwanej „zemstą Faraona”. Lokalne apteki sprzedają panaceum na nie, ale zawsze lepiej unikać niepotrzebnych sensacji.

Rescue boat
Rescue boat
Beach boye zawsze chętnie pomagają startować i lądować latawce
Beach boye zawsze chętnie pomagają startować i lądować latawce

Infrastruktura

Bazy mają bardzo dobrą infrastrukturę, którą trudno często spotkać w Polsce. Opłata za korzystanie ze spotu (80 USD) obejmuje używanie kompresora, przebieralni, przechowalni sprzętu, zamykanych pojemników na rzeczy osobiste, prysznicy, toalet, wanny do pycie pianek, wiaty i maty do składnia i suszeni latawców oraz rescue. Na spocie Red Sea Zone jest też kilkanaście leżaków z parasolami dla osób towarzyszących, boisko do siatkówki, bar, sklepik z rzeczami do pływania i miejsce gdzie organizowane są koncerty. Jeśli poprosicie, to zaprzyjaźniony Egipcjanin zszyje za niewielką opłatą Wasz rozdarty latawiec lub boardshorty. Na spocie czasem można pożyć do testów eksponowane deski czy latawce, a także za opłatą korzystać ze sprzętu standardowej wypożyczalni.

Profesjonalna łatka na boardshortach
Profesjonalna łatka na boardshortach 🙂

Przed bazą jest szeroka piaszczysta plaża na której można podpiąć bary, startować i lądować latawce, a także zostawić deskę. Startowiska wyposażone są w kompresory do pompowania latawców i obciążniki. Beach boye zawsze chętnie pomagają zejść na wodę , a nawet służą radami, jaki dobrać latawiec. Gorący piasek zmusza do korzystania z klapek przy poruszaniu się po bazie.

 

Miejsce do wypoczynku na spocie
Miejsce do wypoczynku na spocie
Lokalny bar
A jak nie ma wiatru na kitesurfing, to zostaje lokalny bar
Miejsce do przechowywania sprzętu
Miejsce do przechowywania sprzętu
Stojaki na pianki
Stojaki na pianki

Szkolenie kitesurfingowe

W El Gounie znajdują się obecnie dwie szkółki kitesurfingowe, a ich liczba zmienia się, gdyż miasto rozbudowuje się i pochłania kolejne tereny. Read Sea Zone jest szkołą polską, jednak poza polskimi instruktorami szkolą też Egipcjanie w kilku popularnych językach europejskich. Cena za godzinę szkolenia wynosi 45 euro. Szkoła organizuje też kitesafari, zabierając kursantów jachtem na kilkudniowe wycieczki połączone z pływaniem na kite’cie po okolicznych piaszczystych wysepkach. Cena za tygodniowe kitesafari wynosi 800 euro.

Szkolenie kitesurfingowe
Szkolenie kitesurfingowe

Akomodacja i jedzenie

El Gouna jest miastem prywatnym, ze strzeżonymi rogatkami na każdym wjeździe. W kurorcie znajduje się szereg hoteli renomowanych firm turystycznych. Dość sympatycznym hotelem, do którego sprzedają wycieczki polskie biura podróży jest Hotel Panorama  i Mosaic. W mieście jest też wiele innych. Z każdego z nich w kilka minut dostaniecie się na spot za kilka złotych. W centrum i okolicy mariny zlokalizowane są restauracje, w których możecie zjeść i napić się za niewielkie pieniądze. Hotele serwują darmowo posiłki również we własnych położonych na plażach barach, a bazy mają własne bary. Kilka niezłych restauracji z rybami i owocami można znajdzie też w Hurghadzie, jeśli zechcecie się tam wybrać.

El Gouna nocą
El Gouna nocą
Hotelowy basen
Hotelowy basen
Bungalowy w hotelu Panorama
Bungalowy w hotelu Panorama

Atrakcje turystyczne

W El Gounie znajduje się duży wakepark, więc jeśli nie będzie wiało, znajdziecie tam namiastkę tego, po co przyjechaliście. W mieście jest też pole golfowe, wypożyczalnie quadów, możecie pojeździć konno, na wielbłądzie, itp. Hotele mają baseny i salony masażu i plaże. Na jednej z nich znajduje się długie molo usadowione na starej rafie. Jeśli pożyczycie najprostszy sprzęt do nurkowania, to dwa metry pod powierzchnią wody znajdziecie rafę i z całą gamą kolorowych ryb, krabów i roślin. Do oglądania nada się też SUP, albo wycieczka mini łodzią podwodną organizowana przez lokalne biuro. Miasto otacza pustynia, a najbliższy kurort nie oferuje zbyt wiele do zwiedzania. Wato jednak zobaczyć portowe egipskie miasteczko lub wybrać się na wycieczkę na prawdziwą pustynię. Jeśli macie ochotę na zabytki, możecie wybrać się do Kairu, ale to już wycieczka dwudniowa.

Hurghada, Egipt
Hurghada, Egipt
Hurghada, Egipt
Hurghada, Egipt
Hurghada, Egipt
Hurghada, Egipt
Hurghada, Egipt
Hurghada, Egipt

Gdyby nie fragmenty starej rafy i sporadyczne zamachy w Egipcie, spot w El Gounie byłyby miejsce absolutnie idealnym do pływania przez cały rok, ale i tak pozytywnie was zaskoczy, jeśli zdecydujecie się na pobyt. Szczególnie, że zima w Polsce jak i Europie nie rozpieszcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*