Ola

Instruktorka kitesurfingu , narciarstwa i snowboardu

Kilkunastotysięczna Tarifa to mekka wszelkiej maści surferów ze wskazaniem na kitesurfing.

 

Ogólne zalety spotów:
szerokie piaszczyste plaże i dno
prawie codziennie wieje
uprawiają tu często kitesurfing Gisela Pulido i Alex Pastor,

Ogóle wady spotów:
głęboka i chłodna, przez większość roku woda
dość mocne zafalowanie (spore utrudnienie dla osób uczących się)
off-shore przy wschodnich wiatrach
rescue tylko w sezonie letnim

Lokalizacja

Tarifa położona jest na najdalej na południe wysuniętym krańcu Hiszpanii niedaleko Gibraltaru. Spoty kitesurfingowe znajdują w Cieśninie Gibraltarskiej od strony oceanu, między miejscowościami Tarifa i Paloma Baja. Szeroka piaszczysta plaża i częste wiatry sprawiają, że miejsce to przyciąga całe rzesze kitesurferów z Europy i świata.

Balneario. Początek Tarifiańskich plaż, w głębi widać wydmę, tam się plaże kończą. Praktycznie na całej długości możnauprawiać kitesurfing (prawie 15km)
Balneario. Początek Tarifiańskich plaż, w głębi widać wydmę, tam się plaże kończą. Praktycznie na całej długości można uprawiać kitesurfing (prawie 15km)

Połączenia z Polski

Do Tarify najłatwiej dostać się lecąc z Warszawy do Malagi (z Modlina pod Warszawą – Ryanairem, z lotniska Chopina w Warszawie – liniami Norwegian) lub z Wrocławia (Ryanairem). Następnie należy wypożyczyć auto (2 godziny drogi z Malagi do Tarify), bądź skorzystać z komunikacji autobusowej Malaga lotnisko – Algeciras (przesiadka) – Tarifa, co kosztuje około 25euro. Inną opcją jest lot do Sewilli, a stamtąd dojazd do Tarify.

Można by też wybrać drogę przez Maroko. Pozornie, najbliższe Tarify lotnisko jest w Tangerze w Maroku. Niestety dojazd z lotniska do portu jest skomplikowany, a przeprawa promem choć szybka, to do tanich nie należy.

Tarifa od strony morza Śródziemnego, w tle widok na Maroko.
Tarifa od strony morza Śródziemnego, w tle widok na Maroko.

Akomodacja i jedzenie

Kilkunastotysięczna Tarifa to mekka europejskich kitesurferów, windsurferów, a także surferów. Liczni amatorzy pływania na deskach tworzą specyficzny koloryt tego andaluzyjskiego miasta. W mieście znajdziecie szereg hoteli, pensjonatów i apartamentów na wynajem, jak również restauracji, barów i dyskotek otwartych do białego rana. W Tarifie znajduje się też wiele sklepów ze sprzętem do pływania, więc nie powinniście mieć problemu z zakupem wyposażenia. W lokalnych barach znajdziecie typowo śródziemnomorskie specjały i powodujące przyjemny szum w głowie musujące winko Tinto de verano.

Odpływ na plaży Balneario. W tle Marokańskie wybrzeże.
Odpływ na plaży Balneario. W tle Marokańskie wybrzeże.

Szkółki:

Prawie wszystkie szkółki kitesurfingu w Tarifie są mobilne, ze względu na różnorodność spotów, jakie to miejsce oferuje. Dysponują one busami, które dowożą kursantów na miejsce szkolenia. Infrastruktury spotu nie ma praktycznie żadnej. Dojeżdżacie na plażę, przebieracie się, pompujecie latawic i pływacie. Prysznice publiczne występują tylko na plażach przy centrum miasta , a za toalety służą wydmy. W miesiącach wiosennych i jesiennych jest dość dużo miejsca do pływania, ale w lato na spotach aż roi się od latawców.

Kierunki wiatru:

Poniente – wiatr zachodni, od oceanu, łagodny, równy, do około 20 węzłów, on-shore / side-on-shore. Przy tym kierunku powstaje duże zafalowanie

Levante – wiatr wschodni, mocny i porywisty, 15-50 węzłów, bardzo suchy, off-shore / side-off-shore / side-shore. Przy tym kierunku jest szansa na płaską wodę

Balneario podczas Levante. Płaska woda, ale spot osłonięty od wiatru, nie nadaje się na kitesurfing.
Balneario podczas Levante. Płaska woda, ale spot osłonięty od wiatru, nie nadaje się na kitesurfing.

Spot Balneario

Spot znajduje się najbliżej miasta. Przy wietrze Poniente powstaje fala i tworzy się warunek wave’owy. Na spocie jest szeroka piaszczysta plaża i prysznice ze słodką wodą. W sezonie letnim lipiec-wrzesień jest zakaz pływania w tym miejscu z powodu plażowiczów. Przy wietrze Levante nie da się pływać, bo większość spotu jest osłonięta od wiatru.

Plaża Los Lances. Magiczny zachód słońca nad oceanem.
Plaża Los Lances. Magiczny zachód słońca nad oceanem.

Spot Los Lances

Spot bardzo podobny do Balneario, usytuowany na północ od miasta. Tutaj można pływać w sezonie letnim. Przy ujściu Rio Jara, przy dużym przypływie, tworzy się laguna. Niestety,  laguna tworzy się też po intensywnym Poniente, kiedy woda z oceanu wwiewana jest do ujścia rzeki. Wtedy powstaje bardzo niebezpieczny prąd zwrotny wciągający do oceanu!

Plaża Los Lances w kwietniu, jak widać małe zatłoczenie, piękny równy wiatr Poniente. Idealnie na kitesurfing.
Plaża Los Lances w kwietniu, jak widać małe zatłoczenie, piękny równy wiatr Poniente. Idealnie na kitesurfing.

Spot Valdevaqueros

Tutaj już „wchodzi” kierunek Levante, side-off-shore / side-shore, mamy wtedy do czynienia z płaską wodą, ale w rzeczywistości, po prostu nie ma oceanicznych fal. Jest to  najpopularniejszy spot w całej Tarifie, skutkuje to tłumami na plaży i w wodzie, szczególnie w sezonie letnim

Punta Paloma

Jeden z najlepszych spotów w całej Tarifie. Przy Levante jest w tym miejscu już typowy side-shore, więc wiatr jest dużo równiejszy. Przy Poniente występuje najmniejsze zafalowanie pośród wszystkich dostępnych miejsc. W rezultacie jest to najlepsze miejsce dla osób początkujących i takich, które nie mają doświadczenia w pływaniu na oceanicznych spotach. Spot znajduje ok. 13 km od centrum Tarify, a w sezonie letnim droga do niego potrafi być bardzo zakorkowana. Ograniczone liczba miejsca do parkowania. Przy wydmach (w głębi zatoczki) zaczyna się skaliste dno.

Atrakcje turystyczne

Sama Tarifa jest niezwykle uroczym miastem z przepiękną starówką z gęstą siecią wąskich uliczek. Jeśli nie wieje, możecie ciekawie spędzić czas na ogromnych plażach w ciągu dnia próbując surfingu i całonocnych imprezach w nocy w polskich i zagranicznych pubach i klubach. W pobliżu znajduje się też brytyjskie terytorium zamorskie Gibraltar oraz Sewilla, Malaga i inne miasta, w których nie brak ciekawych zabytków mauretańskich. Po drugiej stronie cieśniny w odległości 14 km leży Maroko, do którego podróż promem trwa około pół godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*