Ola

Instruktorka kitesurfingu , narciarstwa i snowboardu

Essaouira, zwana wietrznym miastem słynie z dobrych warunków dla kitesurferów, windsurferów i surferów.

Zalety:
Szeroka piaszczysta plaża
Mały tłok na wodzie

Wady:
Tylko kawałek płytkiej wody
Spore zafalowanie – utrudnienie dla początkujących
Dość chłodna, w stosunku do powietrza, oceaniczna woda
Główny kierunek wiatru to północny wschód – wiatr od side-offshore do sideshore w zależności od części spotu (nawet w przypadku południowej części plaż gdzie jest side-shore wiatr jest bardzo szkwalisty)

Lokalizacja

Essaouira bądź As-Sawira to miasto położone na marokańskim wybrzeżu, około 3 godziny drogi z Marakeszu i tyle samo z Agadiru. Miejsce to słynie z dobrych warunków dla kitesurferów, windsurferów i surferów. Miasto, będące swego czasu mekką francuskich hipisów, jest zaskakująco dużo przyjemniejsze od stolicy i pozostałych turystycznych miejscowości, a typowa herbata miętowa mniej słodka niż na północy kraju (podobno im bardziej na południ,e tym mniej ją słodzą). Pływać można na południe od portu między wyspą a lądem, gdzie znajduje się ogromna szeroka plaża. Wiatr sprawia, że jeśli nie pływacie dość trudno jest wysiedzieć na plaży z powodu unoszonych drobinek pisaku.

Kitesurfing: szerokie plaże w Essaouirze
Kitesurfing: szerokie plaże w Essaouirze

Połączenia z Polski

Połączenia lotnicze z Marokiem bez problemu znajdziemy u tanich przewoźników. Wiele czarterów z Polski lata do Agadiru lub Cassablanki, skąd łatwo dostać się do Essaouiry busami. Atrakcyjna jest również oferta bezpośrednich lotów z Berlina.

Akomodacja i jedzenie
Maroko oferuje zakwaterowania w hostelach w bardzo przystępnych cenach. Ceny zaczynają się nawet od 4 euro za noc do 14 euro za pokój dwuosobowy. Jeśli chodzi o wyżywienie to oferta knajpek z doskonałymi świeżymi owocami morza i rybami jest niezliczona. Nie rujnują one również kieszeni. Za to z alkoholem bywa różnie. Lepiej zaopatrzcie się na zapas w sklepie wolnocłowym.

Widok na zabytkową medynę w Essaouirze
Widok na zabytkową medynę w Essaouirze

Wiatr i spot
Najbardziej wietrznymi miesiącami są lipiec sierpień i wrzesień. Czerwiec i październik bywają kapryśne, ale sezon trwa tak naprawdę cały rok i jeśli pojedziecie na dwa tygodnie, jest szansa, że popływacie. Główny kierunek to przebijający się przez miasto północny wschód wiejący jako sideshore lub side-offshore. Niestety, wiatr często jest mocny i na dodatek szkwalisty, a na wodzie tworzy się fala, więc dla początkujących będzie to bardzo trudny spot, choć widać kursantów ciągniętych przez swoich instruktorów przez przybój. Oceaniczna woda jest dość zimna i wymaga pływania w piance, co więcej różnica między powietrzem, a wodą jest zaskakująco duża. Ciekawym miejscem do pływania i skoków jest też lagunka z płaską wodą, która tworzy się w czasie pływów u ujścia rzeki, ale musicie się wpasować idealnie czasowo.

Woda na spocie w Essaouirze jest mocno zafalowana. Może utrudniać naukę kitesurfingu
Woda na spocie w Essaouirze jest mocno zafalowana. Może utrudniać naukę kitesurfingu

Atrakcje turystyczne

Jeśli akurat nie wieje, niedaleko od Essaouiry znajduje się miejscowość Taghazout, idealnie nadająca się na naukę surfingu. Jednodniowa wycieczka na pewno przypadnie Wam do gustu. Poza tym, jak to w Maroku konie, quady, wielbłady etc. Poniżej Essaouiry jest też spot surfingowy.

Taghazout, mekka surfingu
Taghazout, mekka surfingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*