Cajo Gillermo położone jest na północy Kuby na półwyspie o tej samej nazwie nad Oceanem Atlantyckim. Półwysep jest turystyczną enklawą zamkniętą dla lokalnych mieszkańców. Jest to miejscowość typowo turystyczna. Składa się z kilku hoteli położonych przy brzegu. Olbrzymi obszar ciepłej i płytkiej podczas odpływów wody sprawia, że jest to idealne miejsce do kitesurfingu zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących kitesurferów. Na kajcie można pływać w dowolnym miejscu przy plaży, ale większość surferów pływa przy pierwszym hotelu od strony portu.

Zalety: Płaska, płytka, ciepła woda

Wady: Pływy (bardzo płytko w czasie odpływu)

Cajo Gillermo, Kuba
Cajo Gillermo, Kuba

Połączenia z Polski

Na Cajo Gillermo na Kubie najłatwiej i najtaniej dostać się czarterem Rainbow Tours z Warszawy. Lot odbywa się do miejscowości Cajo Coco i kosztuje około 2000 zł w obie strony. Z Cajo Coco można dostać się na miejsce autobusem za 5 euro lub taksówką za około 50 euro. Czartery latają co dwa tygodnie, więc tyle musi trwać również pobyt. Inną opcją jest lot do Santa Clary oddalonej o cztery godziny jazdy autobusem lub Hawany czy Varadero, do których latają linie rejsowe.

spot kitesurfingowy Cajo Gillermo, Kuba
spot kitesurfingowy Cajo Gillermo, Kuba
spot kitesurfingowy Cajo Gillermo, Kuba
spot kitesurfingowy Cajo Gillermo, Kuba

Woda i wiatr

Spot około 300 m od brzegu przedzielony jest wąskim kanałem podejściowym do portu o głębokości 4 do 6 m. Za nim 2 km w głąb ciągnie się pas płytkiej wody. W zależności od pływów, w obszarze pływania występuje płytka woda, która w najgłębszym miejscu ma około 1 – 1,5m. Przy głębokiej wodzie poziom wody wzrasta o 1,5 metra. Na całym obszarze spotu występuje płaska woda. Jest to idealne miejsce do nauki dla początkujących kitesurferów. Jak jesteście ciepłolubni, będziecie potrzebowali cienkiej pianki. Na spocie pływają głownie kietesurferzy, ale w kanale prowadzącym do portu trzeba uważać na przepływające łódki i katamarany. Najlepszymi miesiącami do uprawiania kietsurfingu są luty i marzec z powodu najlepszej pogody i stabilnego wiatru, choć sezon trwa od listopada do kwietnia.

Na spocie wieje najczęściej połnocno-zachodni onshore o sile od 12 do 20 węzłów, ale czasem zdarzają się mocne dni wiatrowe gdy wieje od 20 do 45 węzłów.

spot kitesurfingowy Cajo Gillermo, Kuba
spot kitesurfingowy Cajo Gillermo, Kuba

Bezpieczeństwo

Na spocie funkcjonuje szkoła Havana Kiteboarding Club, która jest wyposażona w skuter, więc razie czego można skorzystać z pomocy. Gdzieniegdzie można spotkać resztki starej rafy, więc jeśli często stąpacie po dnie, będziecie potrzebowali butów neoprenowych.

plaża Cajo Gillermo, Kuba
plaża Cajo Gillermo, Kuba

Infrastruktura
Hotele położone są przy samej plaży, więc stanowią naturalną infrastrukturę dla pływających. Szkółka posiada szafki, prysznic, przebieralnie, punkt naprawy latawców i wypożyczalnie sprzętu marki RRD. Wypożyczenie jest bardzo drogie, za dzień używania sprzętu trzeba zapłacić około 100 USD.

Hotel znajduje się w pobliżu plaży, więc osoby towarzyszące, które nie pływają na kajcie, mogą korzystać z infrastruktury hotelowej: basenu, kortów, boisk do siatkówki, koszykówki, siłowni, itp.

kitesurfing Cajo Gillermo, Kuba
kitesurfing Cajo Gillermo, Kuba

Szkolenie kitesurfingowe

Havana Kiteboarding Club prowadzi szkolenia po angielsku, hiszpańsku, niemiecku, a nawet po polsku. Godzina szkolenia indywidualnego kosztuje około 80 euro.

Akomodacja i jedzenie

Brak jest niezależnych restauracji. Jedzenie zapewniają hotele. Dwutygodniowy pobyt typu all-inclusive w hotelu przy spocie kosztuje od 4000 zł do 6000 zł.

Kuba
Kuba

Atrakcje turystyczne

Nawet w takim miejscu jak Kuba zdarzają się dni bezwietrzne, jednak trudno będzie narzekać na nudę. Można korzystać z wakeparku, delfinarium, popłynąć wyprawę nurkową, połów ryb czy wycieczkę do Hawany, itp. Słynne kubańskie cygara kosztują od 2 do 20 USD, a rumy od 5 USD za butelkę. Atrakcją Kuby, w jakimś sensie, jest też jej izolacja. Podczas pobytu na wyspie odnosi się wrażenie, jakby czas zatrzymał się tu w latach sześćdziesiątych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*