Tadek

Narciarz i kitesurfer. Doświadczony instruktor kitesurfingu, IKO level 2

Sao Miguel do Gostoso, krócej zwane po prostu Gostoso, jest jednym z mniej znanych miejsc wśród polskich entuzjastów kitesurfingu. Ta „kiedyś mało znana rybacka wioska” – takim terminem określane są prawie wszystkie brazylijskie miejscowości obecnie oblegane przez fanów sportów wodno-wiatrowych z Europy – obecnie jest zarówno rybacko-rolniczą miejscowością, wypoczynkowym kurortem dla mieszkańców aglomeracji Natal, jak i popularnym spotem – przede wszystkim wśród niemieckojęzycznych windsurferów i kitesurferów.

W stosunku do położonych bardziej na północ brazylijskich spotów, Gostoso ma kilka zalet. Jak już wspomniałem, jest to spot zarówno dla pływających z latawcem, jak i desce z żaglem. Na miejscu znajdują się bazy oferujące zaplecze dla kitesurferów i wypożyczalnie sprzętu windsurfingowego. Wybierając się do Gostoso lecimy do Natal, gdzie od 2014 roku działa nowe, międzynarodowe lotnisko. Jest to kierunek nieco mniej oblegany niż Fortaleza. Nawet decydując się późno na wyjazd, jest szansa, że będą jeszcze dostępne bilety lotnicze. Dodatkowo, ze względu na późniejszą porę deszczową, sezon na pływanie trwa tu do końca marca, czyli dłużej niż na północy Brazylii.

Gostoso jest spotem kite i wind surfingowym
Gostoso jest spotem kite i wind surfingowym
Dojazd

Do Natal najwygodniej dolecieć – podobnie jak do Fortalezy – liniami Tap Portugal z Warszawy do Lizbony, potem bezpośrednio z Lizbony do Natal (nocowanie w Lizbonie). Kupujemy jeden bilet na całą podróż. Należy pamiętać jednak o różnych limitach wagowych na loty europejskie i do Brazylii oraz o związanych z tym potencjalnych problemach przy odprawie bagażowej w wypadku, gdy odstęp pomiędzy lotami trwa dłużej niż doba. Koszt biletu powinien się zamknąć w kwocie pomiędzy 4, a 5 tysięcy zł.
Transfer z lotniska w Natal do Gostoso wymaga wcześniejszej rezerwacji, którą najlepiej zrobić poprzez pensjonat (pousada), w którym będziemy mieszkać. Koszt transferu w obie strony to 440 BRL za samochód (dane na jesień 2016), podróż trwa około 1,5 godziny. Samodzielnie transfer możemy zarezerwować korzystając z usług agencji windcab (https://www.windcab.com.br/), ale w tym wariancie nieodzowna będzie znajomość portugalskiego.

Na miejscu

Gostoso jest dość rozległą miejscowością i składa się z dwóch części. Większość pousadas „zorientowanych” na obsługę zagranicznych (głównie niemieckich) surferów znajduje się we wschodniej części miasteczka. Tam też znajduje się baza kite i windsurfingowa „dr. Wind Center” http://www.drwind.com.br/, prowadzona przez utytułowanego włoskiego windsurfera Paolo Migliorini. Poza ofertą bazy, Paolo może pomóc w organizacji wyjazdu – zapewnić transfer z lotniska oraz pomóc w rezerwacji noclegu. Około 1,5 kilometra na zachód znajduje się centrum miejscowości, z dużą liczbą restauracji i barów oraz kilkoma sklepami. W głównej części zlokalizowana jest baza drugiego światowej sławy windsurfera – Kauli Seadi (http://www.kauliseadi.com.br/). Noclegi możemy znaleźć w wyżej wspomnianych bazach bądź za pośrednictwem ich właścicieli. Duży wybór noclegów w różnych standardach i przedziałach cenowych można też znaleźć między innymi na booking.com.

Pousada „Magia e Seducao” oddalana jest o 15 minut spaceru od spotu kitesurfingowego i pół godziny od centrum
Owoc sugar apple z ogródka na teenie pousady...
Owoc sugar apple z ogródka na terenie pousady…
...możemy zjeść na śniedanie
…możemy zjeść na śniadanie

Gostoso oferuje wiele miejsc na wieczorny posiłek dla każdego wariantu budżetowego. Najtaniej (20 -30 BRL za obiad) pożywimy się w barze serwującym dania „z kotła” przy głównej drodze w centrum miasta, gdzie stołują się głównie lokalni mieszkańcy. Niezbyt drogo jest również w usytuowanym bliżej wschodniej części miejscowości grillu (również przy głównej drodze), bądź w naleśnikarni serwującymi placki tapioca (30-50 BRL). Z droższych miejsc (70-100 BRL) warto polecić portugalską restaurację Dom Bacalhau, serwującą między innymi wspaniałą grillowaną ośmiornicę. Warto też odwiedzić znajdującą się tuż przy plaży O Jardim do Serido i zamówić krewetki z guacamole. Poza sezonem bożonarodzeniowo-karnawałowym, kiedy to do Gostoso zjeżdżają tłumy na plażowe imprezy, miejscowość imprezowo odżywa głównie w weekendy. W piątkowe i sobotnie wieczory barach można trafić na koncerty bądź potańcówki. Imprezowo – w godzinach późnopopłudniowych – też bywa w położonym na plaży w pobliżu bazy Dr Wind barze Jack Sparow’s.
Miejscem niepowtarzalnym, choć dość drogim – jeśli zdecydujemy się na konsumpcję, jest bar prowadzony przez fotografa Windpaparazzi. Po zmroku, na wielkiej ścianie wyświetlane są zdjęcia wind i kitesurferów, którzy pływali tego dnia na spocie – więcej o Windpaparazzi w części „kitesurfing”.
W Gostoso znajdziemy kilka niewielkich supermarketów, sklepików, aptekę, pocztę oraz przychodnię zapewniającą pierwszą pomoc medyczną. Nie znajdziemy banku, bankomatu ani kantoru gdzie można by zaopatrzyć się w gotówkę. Natomiast prawie każde miejsce przyjmuje karty kredytowe.
Co tydzień w mieście organizowany jest wielki targ – miejsce niewątpliwie warte odwiedzenia, jeśli uda nam się wstać przed 7 rano.

Na porannym targu można sprzedaje się wszelkie rozmaitości: owoce, żywność, żywe zwierzęta i płyty CD z muzyką
Na porannym targu można sprzedaje się wszelkie rozmaitości: owoce, żywność, żywe zwierzęta i płyty CD z muzyką

Również wartym odwiedzenia miejscem jest sklepik Colores Latina oferujący unikalne i niezwykle kolorowe rzeczy (ubrania, torby, pamiątki, itp.), ręcznie wykonane przez mieszkańców południowoamerykańskich wiosek ( https://www.facebook.com/coloreslatina/).
Gostoso uważane jest za bezpieczne miejsce, nie powinniśmy się obawiać wieczornych spacerów. Miejscowość jest rozległa i na spacery należy być przygotowanym. Alternatywą dla nieco bardziej odważnych jest moto-taxi – za kilka reali zostaniemy przetransportowani z miejsca na miejsce na tylnym siedzeniu motocykla. Jest też możliwość wynajmu pojazdu buggie.

Buggie przed bazą kitesurfingowąBuggie przed bazą kitesurfingową

Kitesurfing

Baza Dr Wind znajduje się we wschodniej części miejscowości, jeśli mieszkamy w tej części Gostoso do bazy będziemy mieli krótki spacer. Baza oferuje pełny zakres usług dla wind i kitesurferów. Za około 50 EUR za tydzień, bądź równowartość w realach, otrzymujemy możliwość korzystania z bazy, przechowywania sprzętu oraz ograniczone ratownictwo. Na miejscu znajduje się też dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu windsurfingowego i kitesurfingowego, zacienione miejsce do odpoczynku oraz bar serwujący jedzenie i napoje. Szkoła oferuje szkolenia kite w języku angielskim.

Baza dr. Wind oferuje wszystko co potrzebne jest do udanego dnia na wodzieBaza dr. Wind oferuje wszystko co potrzebne jest do udanego dnia na wodzie

Choć warunki wiatrowe w Gostoso są podobne jak na innych spotach, należy się przygotować, że będzie tu wiało średnio biorąc nieco słabiej niż na północy. Najczęściej trafimy na wiatr pomiędzy 18 a 25 węzłów, side-shore bądź lekko side-off-shore. Podczas mojego pobytu w Gostoso, pierwszy raz w Brazylii pływałem kilka dni na latawcu 12 m., niemniej należy dodać że 7 metrów też bywało w użyciu. Przy kierunku side-off-shore wiatr jest dość porywisty i nieprzyjemny, kierunek wzdłuż brzegu jest dość stabilny. Ocean w pobliżu bazy częściowo osłonięty jest oddaloną o kilkaset metrów od brzegu kamienną rafą, co powoduje, że woda przy odpływie jest w miarę płaska. Po nawietrznej stronie bazy znajduje się obszar płytkiej wody, sięgający podczas odpływu około 100 m. w głąb oceanu, głównie wykorzystywany do nauki. Podczas przypływu woda staje się pofalowana (fala typu czop). Za rafą, przy sprzyjających warunkach wiatrowych i podczas przypływu tworzą się długie, równe fale, sięgające nawet (podobno) ponad dwa metry – warto zabrać ze sobą deskę kierunkową. Podczas przypływu rafa znajduje się pod wodą i trzeba na nią uważać. Pomiędzy rafą a brzegiem w kilku miejscach znajdują się podwodne kamienie, niewidoczne nawet w czasie odpływu i stanowiące zagrożenie dla surfujących – mapka z zaznaczonymi niebezpieczeństwami wywieszona jest w bazie.
Szczególną atrakcją Gostoso jest wspomniana wcześniej osoba Windpaparazzi (https://www.facebook.com/windpaparazzi/). Jest to profesjonalny fotograf, który w sezonie codziennie (lub prawie codziennie), wypływa na tratwie na ocean, zazwyczaj w pobliżu bazy Dr. Wind i fotografuje pływających i skaczących w jego okolicy kite i windsurferów (tak, w Gostoso windsurferzy też skaczą). Wieczorem zdjęcia wyświetlane są na ścianie budynku sąsiadującego z barem prowadzonym przez fotografa. Można kupić pojedyncze zdjęcia (w postaci elektronicznej), ale lepiej umówić się na komplet zdjęć z pobytu – koszt 100 -150 BRL. Zamawiając kilkudniową sesję zdjęciową możemy liczyć na niepowtarzalne, wysokiej jakości zdjęcia nas i naszych trików prosto ze środka oceanu.

Wieczorny pokaz na ścianie baru Windpaparazzi
Wieczorny pokaz na ścianie baru Windpaparazzi
Profesjonalne zdjęcia ze środka oceanu
Profesjonalne zdjęcia ze środka oceanu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*