Autor: Karolina Dukiel

Kostaryka to mały kraj w Ameryce Centralnej, z oszałamiającą fauną, florą i rajskimi spotami do surfingu na wybrzeżu zarówno Pacyfiku jak i karaibskim. Mimo, że nie jest to top kierunków kitesurfingowych, jest to bardzo ciekawym celem kitesurfingowej podróży z powodu pewnego wiatru.

Jednym z najlepszych spotów w tym kraju jest Playa Copal nad zatoką Salinas, na zachodnim wybrzeżem kraju zaraz przy granicy z Nikaraguą. Ja dotarłam do Kostaryki już z Ameryki Środkowej, ale z tego co zorientowałam się w Internecie najtańsze loty bezpośrednie do San Jose można znaleźć z Londynu, Madrytu i Paryża, a przeciętny transfer to koszt 2,5-3 tysiące złotych. Dojazd do Copal ze stolicy kraju – San Jose jest możliwy, ale wiąże się z wielogodzinnym pobytem w nieklimatyzowanym autobusie lub dość drogim dojazdem taksówką. Najwygodniej dostać się tam z lotniska w Liberii, korzystając następnie z prywatnego transferu lub lokalnymi autobusami w kierunku wsi La Cruz.

Kostaryka, Playa Copal kitesurfing
Kostaryka, Playa Copal kitesurfing

 

Walutą Kostaryki jest colon, ale w większości miejsc można płacić dolarami. Pamiętam, kiedy podczas pierwszej wizyty wymieniłam na lotnisku 10 USD doznałam podwójnego zaskoczenia. Po pierwsze myślałam, że pan w okienku nie przestanie wydawać banknotów nigdy… wydawał i wydawał, aż w końcu dostałam prawie 6 tysięcy colones! Od razu poczułam się bogatsza. Po drugie banknoty te, to były najpiękniejsze pieniądze, jakie do tej pory widziałam, z wizerunkami zwierząt z których słynie Kostaryka: leniwiec, małpa, rekin… Piękno banknotów jednak nie kompensuje kostarykańskich cen, które są zwyczajnie wysokie, zwłaszcza za jedzenie.

Playa Copal to nie była moja miłość od pierwszego wejrzenia. Zatoka jest głęboka i często mocno zafalowana. Plaża jest szeroka i piaszczysta, ale występujące pływy potrafią zalać ją prawie całkowicie, co często utrudnia startowanie latawców, lub przeciwnie – sprawiają, że pojawia się daleka płycizna. Dookoła zatoki roztaczają się zachwycające masywy górskie, a także nieczynny wulkan. Na samym środku zatoki znajduje się urocza wysepka, na której szczycie żyje endemiczny gatunek ptaków. Dystans z plaży na wyspę to około 2 km w jedną stronę, ale warto się tam udać z powodu oszałamiającego turkusowego koloru wody. Po prawej stronie wyspy wystaje kilka skał i są one znakiem ostrzegawczym przed niedużą rafą na dnie. Tłok na spocie? Zapomnijcie!

Kostaryka, Playa Copal kitesurfing
Kostaryka, Playa Copal kitesurfing

Zatoka Salinas i okolica to istny Jurasic Park. Różnorodność i bliskość fauny nie przestaje zachwycać. Liczba iguan, które każdego dnia przecinają jedyną utwardzoną drogę jest niepoliczalna. W rzeczce, która wpływa do zatoki pomieszkuje znany wszystkim tubylcom krokodyl, a małpy stadami przeskakują między konarami drzew.

Na wodzie jest równie dziko i to nie tylko z powodu wiatru, ale również z powodu bogatej fauny, często w prawdziwie brutalnym wydaniu. Zdarzają się bliskie spotkania z płaszczkami, również ogończami z kolcem jadowym, na które niezastąpionym ratunkiem jest wrzątek. Ryby rozdymki często już rozdmuchane usychające na plaży, a nad nimi kołujące ptaki czające się, by wydziobać ich smakowite oczy! Ale Bahia Salinas to przede wszystkim urocze żółwie. Podczas każdej sesyjki należy mieć się na baczności, żeby nie wpłynąć w ich twarde skorupy. Jest ich naprawdę sporo i mocno wpisały się w charakterystykę spotu. Czasem nawet wydawało mi się, że wypływają na powierzchnię, nie tylko żeby zaczerpnąć powietrza, ale obczaić kto tam co skacze. A na tym spocie się skacze!

Kostaryka, Playa Copal kitesurfing
Kostaryka, Playa Copal kitesurfing

 

Teraz najlepsze – wiatr!! Wiatr tam po prostu wieje! Podczas prawie 3 miesiące, które tam spędziłam przytrafiły się jedynie trzy dni “bezwietrzne”, kiedy to wiało maks. 11 węzłów oraz 3 dni kiedy prędkość wiatru dochodziła do 40 węzłów. Sezon trwa od listopada do maja i wówczas prędkość wiatru rzadko spada poniżej 20 węzłów. Później wiatr stopniowo słabnie, aż całkiem przestaje wiać podczas apogeum pory deszczowej czyli we wrześniu i październiku. Wiatr prawie nigdy nie zmienia swojego side-onshorowego kierunku. W zatoce Salinas nie usłyszysz pytania „czy równo wieje” albo „czy szkwali”. Tam równo nie wieje nigdy, tam szkwali zawsze. Wiatr jest po prostu kosmicznie porywisty. Różnice pomiędzy podstawą, a szkwałami wynoszą nawet do 16 węzłów. Dla potwierdzenia załączam screena z archiwum windguru z tegorocznego stycznia. Taki warun przyciąga amatorów wysokich skoków. Lokalna ekipa oraz wieloletni instruktorzy prześcigają się w rankingach Woo skacząc po 15-20m. Stałam się lokalną atrakcją, kiedy dowiedzieli się, że pływałam na latawcu 17m.

Na spocie zlokalizowane są 3 szkółki, które wypożyczają sprzęt. Dwie z nich prowadzą również bazę noclegową z restauracją. Jedno z nich zlokalizowane jest nad brzegiem zatoki, pozostałe – w którym miałam okazję pracować, w odległości 8 minut drogi na pace oldschoolowej furgonetki, którą kitesurferzy przemierzają farmę krów, by dostać się do prywatnej bramy na spot. Raz dziennie dowożony jest tam lunch, co oznacza, że już nie ma powodu, żeby opuszczać spot przed zachodem słońca.

Kostaryka
Kostaryka

Powiedzieć, że region zatoki Salinas jest mało turystyczny to nie powiedzieć nic. Do największych atrakcji okolicy zaliczyłabym zachody słońca, łyk świeżej wody kokosowej w hamaku po pływaniu, nocowanie przy ognisku na plaży oraz… coroczne rodeo w sąsiedniej wsi. W odległości 10km od spotu znajduje się jeden bar, gdzie w weekendy odbywa się latino potańcówka. Atrakcją jest tam raczej dla lokalesów widok turysty.

Podsumowując: Bahia Salians to nie łatwy spot. Zupełnie nie polecam go do nauki (głęboko, zafalowanie, brak łódki asekuracyjnej).

Okolica jest mocno wiejska, ale… ale wieje! Jeśli porywista sesyjka wysokich lotów w board shortach, z żółwiami i widokiem na wulkan brzmi dla Ciebie całkiem ok, to Kostaryka powinna się znaleźć na Twojej liście miejsc do odwiedzenia.

Kostaryka, Playa Copal kitesurfing
Kostaryka, Playa Copal kitesurfing

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*