Co zobaczyć w okolicy Lo Stagnone i reszcie Sycylii, gdy nie wieje.
Największa wyspa położona nad Morzem Śródziemnym, Sycylia ma około 280 km długości (S-E) i 180 km szerokości (N-E). Nie sposób w tydzień zobaczyć nawet części tej pięknej wyspy, więc należy dokonać mądrego wyboru. Nasz przewodnik częściej będzie opisywał miejsca wokół Lo Stagnone w zachodniej części Sycylii, z racji tego, że mieści się tu spot dla uprawiających kitesurfing. Pokażemy też atrakcje pozostałej części. Mamy nadzieje, że dzięki niemu lepiej zaplanujecie swoje wycieczki.
Od kwietnia do czerwca na Sycylii panują temperatury polskiego lata. Okres wakacyjny jest nieznośnie gorący, a wrzesień i październik znowu pięknym polskim latem. W lato deszcze padają sporadycznie, a w wakacje prawie wcale. Gdybym miał wybierać kiedy przyjechać na kitesurfing i zwiedzanie, wybrałbym się tu we wrześniu lub październiku. W tych miesiącach dojrzewa wiele owoców i woda jest już nagrzana, w przeciwieństwie do wiosny.

Lo Stagnone, mekka kitesurfingu
Laguna Lo Stagnone leży w najbardziej na zachód wysuniętej części Sycylii, między miejscowościami San Teodoro i Marsalą. Płytkie wody zatoki ograniczone są wyspą Isola Grande. Na środku akwenu znajduje się kilka wysepek, w tym największa z nich Santa Maria. Lo Stagnone to wymarzone miejsce na kitesurfing. Znajduje się tu szereg spotów i szkółki szkolące kitesurferów. Lo Stagnone znane jest też z salin, z których czynna znajduje się na wyspie Santa Maria. Żeby zobaczyć, jak pozyskuje się sól najłatwiej przejść płyciznę u wylotu laguny w San Teodoro, w której woda sięga do kolan i udać się na krótką wycieczkę. Poza urządzeniami do przepompowania wody i polom pozyskanej soli, można tam również spotkać stada przepięknych różowych flamingów. Warto też zjeść posiłek w restauracji Mammacaura z pięknym widokiem na saliny, lagunę i pobliskie wyspy, która znajduje się przy drodze, w połowie zatoki. Jeśli intresuje Was tylko kitesurfing, pełny opis spotu znajdziecie tu: Kitesurfing, Lo Stagnone




Marsala
Na południowym krańcu laguny Lo Stagnone mieście się Marsala, znana z bogatych w smaku i aromacie białych win o pięknym bursztynowym kolorze. Starówka miejska jest niewielka, za to dość ładna. Znajdziecie tu muzeum archeologiczne ze szczątkami fenickiego statku, a w muzeum arrasów kolekcję pięknych gobelinów. Jak się zmęczycie, odwiedźcie jedną z winiarni na starówce i rozkoszujcie lokalnym winem i przekąskami. Koniecznie zwiedźcie też winnice Florio, gdzie będziecie mogli spróbować produktów lokalnych winnic.




Mazzara del Vallo
Odwiedzając Marsalę warto udać się do pobliskiego Mazzara del Vallo, w którym mieszają się wpływy chrześcijańskie i arabskie, tworząc niezwykły tygiel śródziemnomorskiej kultury. Nie jedźcie zwiedzać w południe, gdyż wtedy stare miasto jest wyludnione i sprawia wrażenie opuszczonego. Koniecznie zobaczcie arabską casbę rodem z afrykańskiego kontynentu.

Trapani
Na przeciwległym krańcu laguny, za lotniskiem usadowiło się miasteczko Trapanii i górujące nad nim Erice. Tego miejsca pominąć nie można. U podnóża góry leży miasto z dość sympatyczną starówką i portem, z którego można popłynąć wodolotem na wyspy Egadyjskie. Samo miasto nie ma wyjątkowych zabytków, ale warto pospacerować po niewielkiej starówce, a potem koniecznie wybrać się kolejką linową lub samochodem na, znajdujące się powyżej, średniowieczne miasto Erice. Spacer po kamiennym miasteczku przyniesie na pewno wytchnienie w gorące włoskie lato. Z Erice rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na okolice. Będąc na górze nie zapomnijcie odwiedzić cukierni Maria Grammatica, która serwuje słynne w okolicy sycylijskie specjały cannoli, będące słodkimi rożkami z serowym nadzieniem. Możecie też spróbować Arancini, panierowanych kotletów ryżowych z nadzieniem.




Wyspy Egadyjskie
Z Trapanii można się wybrać na jednodniową wycieczkę wodolotem, na którąś z wysp Egadyjskich. Wyspy oferują bajeczne plaże, spoty nurkowe, czy możliwość odbycia górskich wycieczek rowerowych. Jeśli zdecydujecie się popłynąć na Marettimo, możecie w cenie około 15 euro/osobę wynająć łódkę i w trzy godziny opłynąć wyspę zwiedzając 8 zlanych jaskiń i zatrzymując się po drodze na kąpiele w ciepłej, krystalicznie czystej wodzie. Warto zabrać ze sobą płetwy i maskę.




Monte Cofano
W niewielkiej odległości za Trapani znajduje się rezerwat góry Monte Cofano wznoszącej się 659 metrów ponad poziom morza i otoczonej z trzech stron wodą. Na zwiedzanie lepiej zarezerwować cały dzień i wyruszyć dość wcześnie. Trzeba też zabrać odpowiednie obudwie i zapas wody. Łatwiejsza wycieczka wiedzie wokół góry, a trudniejsza na jej szczyt. Wycieczka na górę wymaga wprawy wspinaczkowej. Są fragmenty, a na których trzeba korzystać z zamocowanej liny. Droga na szczyt nie jest oznakowana farbą, a jedynie kopczykami z kamieni i łatwo pomylić wejście na górę. Widoki ze szczytu wynagradzają poniesiony wysiłek.


Rezerwat Lo Zingaro
Nieco dalej na wschód, między miejscowościami San Vito Lo Capo i Scopello znajduje się rezerwat Lo Zingaro. Jego zwiedzanie to również całodzienna wycieczka, na zakończenie której można jeszcze zobaczyć śliczne miasteczko Castellammare del Golfo. Łatwiejsza szlak do przejścia wiedzie nad wodą, nad którą znajduje się kilka cudownych plaż z krystaliczna wodą. Przejście całej trasy zajmuje 3 godziny w jedną stronę. Rezerwat można opuścić drugim wyjściem lub wrócić którymś ze szlaków do punktu wejścia. Warto wspiąć się nieco na górę, co zajmuje około godziny i wrócić równoległą trasą z pięknymi widokami. Wybierając się do Lo Zingaro nie zapomnijcie wody, wygodnych butów i latarki, gdybyście już późno schodzili z gór.




Segesta i Porto Palo
Bliską pętle wycieczek wokół Lo Stagnone zamykają park archeologiczny w Segeście i plaże Porto Palo. Ten pierwszy ulokowany niedaleko od Castellammare del Golfo mieści dość dobrze zachowane ruiny świątyni doryckiej i amfiteatr. Świątynia zbudowana w V w. p.n.e ulokowana jest na niewielkim wzgórzu, przez co zyskuje cudowny anturaż, podobnie jak pobliski amfiteatr. Wracając z Segesty można skierować się na południe do Menfi i odpocząć na plażach Lido Fiori, a następnie wieczorem pospacerować deptakiem Porto Palo.




Terme Qacqua Pia
Jeśli lubicie ciepło, to niedaleko od miejscowości Montevago znajdują się termy wykorzystujące siarkowe źródła. Ośrodek zlokalizowany w wąwozie, którym płynie rzeka oferuje miejsca hotelowe, jak również usługi masaży i kąpieli. Woda w basenach ma około 40 stopni, więc jeśli macie kłopoty ze zdrowiem, upewnijcie się, że możecie korzystać z tej atrakcji.


Palermo
Jeśli nie boicie się motoryzacyjnego piekła na ziemi, wybierzcie się do Palermo. Tutaj na dwóch pasach mieszczą się z reguły cztery samochody i jeszcze skuter. Jak już pokonacie korki i lubicie dreszczyk grozy, odwiedźcie klasztor Conveto dei Cappucini ze zbiorem ponad 8000 mumii wystawionych na widok zwiedzających. Warta uwagi jest wpisana na listę UNESCO Capella Palatino w Pałacu Normanów z jej słynnymi złotymi mozaikami.
Koniecznie odwiedźcie też klasztor Monreale wpisany na listę UNESCO. W mieście jest też wiele innych zabytków. Jeśli nie brzydzi was wszechobecny nieporządek, sam spacer po mieście i targach będzie też ciekawym przeżyciem. Na zwiedzanie Palermo warto poświęcić cały dzień.



Etna
Wycieczka na Etnę z Lo Stagnone to wyprawa na przynajmniej dwa dni i ponad czterysta kilometrów do przejechania autostradami w jedną stronę. Jeśli wyjedziecie bardzo rano, to będziecie mogli zwiedzić kilka miejscowości po drodze do Etny, zjeść kolację w Taorminie, wyspać się i z samego rana wejść na Etnę. Oczywiście, jeśli pogoda Wam dopisze. Po południu znowu będziecie się mogli gdzieś zatrzymać po drodze. Jeśli jedziecie trasą północną to do zobaczenia jest prześliczna turystyczna miejscowość Cefalu i Mesyna, z której najłatwiej dostać się na kontynent. Droga południowa prowadzi przez Syrakuzy i Agrigento. Aby wspiąć się na Etnę od strony południowej najlepiej z samego rana podjechać samochodem na parking znajdujący się przy schronisku Rifugio Giovani Sapienza na wysokości 1910 m. Stamtąd na wysokości 2500 można wjechać kolejką linową a potem busem na szczyt znajdujący się na wysokości 3345 m. Kosztuje to razem 30 euro za kolejkę i 15 za busa. Można też wejść szeroką, żużlową drogą na piechotę, co zajmuje około 4 godzin w jedną stronę. Nie oczekujcie fajerwerków. Etna to wulkan, na którym będzie mnóstwo lawy i pyłu wulkanicznego, a na ostatnim odcinku śnieg. Niemniej warto to zrobić, tym bardziej, że to wulkan czynny. Niestety Etna jest dość kapryśna i zdarza się, że jest pokryta chmurami i mgłą, przez co stracimy widoki na okolicę.
Taormina
Wycieczkę na Etnę najlepiej połączyć ze zwiedzaniem Taorminy, znanej wielu z filmu „Wielki Błekit” Luca Besson. Śliczne miasteczko, przyklejone do zboczy góry zachwyca widokami, ogrodami, zabytkami i porządkiem. Widok z antycznego teatru na zatokę, wulkan i miasteczko zapiera dech w piersiach i w ciągu dnia szansa na to, że aktorzy przykuliby uwagę widzów jest zerowa. Warto zwiedzić romantyczne ogrody miejskie, wąskie uliczki miasta i wybrać się do Castelmola górującego nad miastem. W mieście jest dużo pensjonatów i hoteli. Jeśli szukacie taniego noclegu niedaleko od miasta, nad morzem jest tani kemping.




Mesyna
Wracając z Etny trasą północną zobaczcie Mesynę, z której rozpościera się piękny widok na Włochy kontynentalne. Jeśli będziecie tam w południe, udajcie się, na nieco przerażający pokaz kurantów w katedrze Duodomo opowiadający historię miasta.



Cefalu
W połowie drogi między Mesyną i Trapanii znajduje się sycylijski kurort Cefalu. Warta zwiedzenia jest katedra z 1131 roku, jak również stare miasto z mnóstwem zabytkowych kościołów. Ciekawostką jest też miejska pralnia publiczna z kamiennymi korytami do parania. Główna atrakcją miasta jest jednak plaża z widokiem na malownicze domki nad zatoką i wypływająca z nich rzeką Cafalino. Nie brak tu również barów i dyskotek, w których toczy się nocne życie.




Syrakuzy
Na samo zwiedzanie Syrakuz, które było kolonią starożynej Grecji można poświęcić kilka dni.To tu Archimedes sformułował prawo określające siłę wyporu cieczy. Jeśli będziecie przejazdem, koniecznie zobaczcie park archeologiczny z greckim i rzymskim teatrem i jaskinię o niezwykłej akustyce zwaną Uchem Dionizosa. Odwiedźcie też starówkę na wyspie Ortigia i katakumby św. Jana.
Agrigento
Agrigento to jedno z najważniejszych miast starożytnej Hellady. Będąc w Agrigento warto zobaczyć park archeologiczny Doliny Świątyń położony na obrzeżach miasta, w którym znajduj się szereg zabytków. Warto zwiedzić też Stare Miasto znajdujące się nad brzegiem morza.
Villa Romana del Casale
Ruiny rzymskiej willi znajdują się znajdują się niedaleko miejscowości Piazza Armerina i mimo, że do ich zobaczenia trzeba zboczyć z głównej drogi, są z pewnością warte obejrzenia. W odkrytym kompleksie mieszkalno–reprezentacyjnym z 300 roku n.e. znajduje się ponad 3500 m2 przepięknych mozaikowych posadzek. Jeśli będziecie w pobliżu, nie przegapcie tej atrakcji


